Υποψήφια
ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ
Απόλλων Σμύρνης (ΑΝΔΡΕΣ)
![Φωτογραφία του υποφήφιου](https://awards.gazzetta.gr/wp-content/uploads/2023/12/970x493_0001_ΑΠΟΛΛΩΝ-ΣΜΥΡΝΗΣ1.jpg)
Απόλλων Σμύρνης πόλο ανδρών
O Απόλλωνας έγινε η τρίτη ελληνική ομάδα με ευρωπαϊκό στο πόλο.
Ιστορική χρονιά για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Η Ελαφρά Ταξιαρχία με μυθική εμφάνιση νίκησε την Τεράσα μέσα στη Βαρκελώνη με 18-14, κατέκτησε το Challenger Cup και έγινε η τρίτη ελληνική ομάδα που φθάνει σε ευρωπαϊκό τρόπαιο στο πόλο, μετά τον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη. Η προσφυγική ομάδα κατάφερε να φτάσει σε ευρωπαϊκή διάκριση σε εννέα χρόνια ύπαρξης.