Υποψήφια
ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ
ΑΕΚ (ΑΝΔΡΕΣ)
![Φωτογραφία του υποφήφιου](https://awards.gazzetta.gr/wp-content/uploads/2023/12/970x493_0009_aek_podosfairo_1.jpg)
ΑΕΚ ποδόσφαιρο ανδρών
Επέστρεψε στη Νέα Φιλαδέλφεια με νταμπλ.
Η ΑΕΚ προέρχεται από μια ονειρεμένη χρονιά. Μετά από 19 χρόνια ο Δικέφαλος επέστρεψε στο σπίτι του, στη Νέα Φιλαδέλφεια, καθώς μπήκε στη νεότευκτη «OPAP Arena» και ο Ματίας Αλμέιδα έφτιαξε μια ομάδα αντάξια της ιστορικής περίστασης. Η Ένωση έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, έκοψε πρώτη το νήμα στο πρωτάθλημα την τελευταία αγωνιστική των play-offs και σήκωσε το Κύπελλο Ελλάδας στον τελικό του Πανθεσσαλικού κόντρα στον ΠΑΟΚ, τον οποίο νίκησε με 2-0, παρόλο που αγωνιζόταν από το 6′ με παίκτη λιγότερο.